Łóżko rehabilitacyjne – co warto o nim wiedzieć?

Łóżko rehabilitacyjne jest niezbędne, by zapewnić osobie starszej, chorej, niepełnosprawnej komfort oraz bezpieczeństwo. Ten specjalistyczny sprzęt medyczny umożliwia ustawienie wygodnej pozycji leżącej, jak i dostosowanie ułożenie pacjenta podczas rehabilitacji. Co warto wiedzieć o tego rodzaju łóżkach i jakie jest dodatkowe wyposażenie, które warto mieć pod ręką?

Opieka seniora, czyli wybieramy łóżko rehabilitacyjne

Łóżko rehabilitacyjne różni się budową i funkcjami w zależności od modelu, jednak musi spełniać normę unijną PN EN 60601-2-52:2010. Składa się ze stelaża z ramą, barierek bocznych, wysięgników, drabinek, pasów bocznych. Często posiada dodatkowo stolik na łóżko rehabilitacyjne, by chory mógł bezpiecznie odłożyć napój i posiłek.

Podstawowy podział łóżek dzieli je na modele mechaniczne inaczej tradycyjne oraz na elektryczne. Pierwsze z nich to produkty, które wymagają użycia siły podczas regulacji, co może wpływać negatywnie na komfort osoby leżącej. Jest to jednak rozwiązanie tańsze.

Łóżka elektryczne, w tym modele wyposażone w stoliki przyłóżkowe dla seniorów, pozwolą na zmianę pozycji pacjenta niemal bez wysiłku. Są często sterowane pilotem, dlatego sam pacjent może dostosować np. położenie oparcia. Regulacja segmentów zmniejsza ryzyko wystąpienia odleżyn, przykurczy, do tego ułatwia kontakt z otoczeniem, jedzenie posiłków i pracę opiekuna. 

Jeśli są Państwo zdecydowani na zakup łóżka rehabilitacyjnego do opieki seniora, należy dopasować model do wagi i wzrostu pacjenta, stopnia jego ograniczenia ruchowego oraz rodzaju choroby. Standardowe produkty utrzymują ciężar do 130-135 kg, a ich powierzchnia wynosi 90×200 cm. Osoby o większej wadze powinny korzystać z tzw. łóżka bariatrycznego.

Podkłady nieprzemakalne i inne niezbędne akcesoria

Stoliki przyłóżkowe dla seniorów znacznie poprawiają codzienny komfort. Pozwalają nie tylko wygodnie zjeść posiłek, ale nawet korzystać z laptopa, oprzeć książkę, rozłożyć grę planszową, spędzając czas z bliskimi. Nasz sklep medyczny dla seniorów przygotował bogatą ofertę produktów z pochylanym blatem, na kółkach, a także nakładanych na barierki. Obok łóżka mogą Państwo ustawić także szafkę przyłóżkową np. z wysuwanym blatem, która zastąpi tradycyjny stolik, oferując dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Na łóżku rehabilitacyjnym warto ułożyć materac przeciwodleżynowy, szczególnie jeśli chory pozostaje przez dłuższy czas w pozycji leżącej. Pacjenci cierpiący z powodu nietrzymania moczu potrzebują pieluchomajtek – alternatywą dla nich będą podkłady i prześcieradła nieprzemakalne, które są wykonane z bawełny z dodatkiem laminatu/folii, dzięki czemu są jednocześnie miękkie i wodoodporne.

Nie są Państwo pewni, jakie pomoce będą dodatkowo potrzebne? Zapraszamy do naszego sklepu medycznego dla seniorów, w którym czekają nie tylko łóżka, akcesoria, ale wiele innych, niezbędnych w codziennej opiece przedmiotów.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.   
OK