Łazienka dla seniora: bezpieczne i wygodne miejsce

Dom powinien zapewniać bezpieczeństwo: w szczególności łazienka, która jest miejscem, w którym nietrudno o poślizgnięcie się i bolesny upadek. Jeśli chcą Państwo stworzyć wygodne miejsce do kąpieli i do zadbania o higienę dla starszej osoby, zapraszamy do naszego tekstu. Udzielimy kilku praktycznych wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie dobrać niezbędne produkty.

Krzesło toaletowe – refundacja i wskazówki dotyczące wyboru

Urządzając łazienkę dla seniora, można zastosować sedes o większych gabarytach, o specjalnej konstrukcji, obok której obowiązkowo należy zamocować poręcze i uchwyty wspomagające jej użytkowanie. Polecamy także nakładki na sedes, które zabierają mniej miejsca, jednak nie są odpowiednie dla każdego.

Jeśli chcą Państwo urządzić bezpieczną łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, dla której codzienne czynności są dosyć problematyczne, lepszym rozwiązaniem będzie krzesło toaletowe. Można ustawić go nad zwykłą toaletą lub wykorzystać w formie przenośnej. Powinno pasować do wzrostu i wagi pacjenta, umożliwiać dogodną regulację siedziska. Co z refundacją? Krzesła toaletowe nie są niestety refundowane przez NFZ, ale można postarać się o dofinansowanie z innych źródeł.

Krzesła do prysznica i uchwyty – jeśli w łazience znajduje się kabina

Jeśli starsza osoba będzie korzystała z prysznica, najlepiej wybrać produkt pozbawiony brodzika, z odpływem liniowym. Dzięki temu nawet seniorzy mający kłopot z poruszaniem się będą mogli bez obaw wejść do kabiny. Podłoga powinna być wyłożona specjalnymi płytkami lub matą antypoślizgową, która podniesie bezpieczeństwo. W przypadku osób mobilnych, na ścianie mocujemy krzesło do prysznica, najlepiej składane, jeśli z kabiny korzystają również inni domownicy. Obok niego warto zamocować uchwyt pod prysznic dla seniora, który ułatwi wstawanie i siadanie. Dla osób niepełnosprawnych polecamy szersze, większe krzesła stojące na czterech nogach.

Siedzisko na wannę dla seniora, uchwyty i maty antypoślizgowe – niezbędne akcesoria do kąpieli

Nasz sklep medyczny dla seniora przygotował także szereg akcesoriów podnoszących bezpieczeństwo podczas kąpieli. Są one dedykowane dla osób mobilnych, które obawiają się poślizgnięcia i wykonują czynności samodzielnie lub z niewielką pomocą. Mata antypoślizgowa do wanny dla seniora ułatwi bezpieczne wchodzenie do wnętrza i wychodzenie, bez obaw o poślizgnięcie się. Duża siatka przyssawek pozwala na dokładne przyczepienie jej do podłoża, a grube wypustki obecne w wielu modelach delikatnie masują stopy.

Uchwyty do wanny dla seniorów są zbudowane na podobnej zasadzie co modele do prysznicu – lakierowane, przystosowane do środowiska wilgotnego. Będą pomocne podczas wstawania, siadania i w momencie niespodziewanej utraty równowagi. Jeśli przybranie tradycyjnej pozycji stanowi zbyt duże wyzwanie, wystarczy położyć na brzegu siedzisko na wannę dla seniora. Może przybrać wygląd ławeczki, jak i tradycyjnego krzesła, zapewniając komfortową kąpiel.

Potrzebują Państwo pomocy w urządzeniu bezpiecznej łazienki dla seniorów? Zapraszamy do naszego sklepu oraz do przeczytania innych porad napisanych przez naszych ekspertów.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.   
OK