Jaki sprzęt rehabilitacyjny dla seniorów jest niezbędny w domach opieki?

W domach seniora i domach pomocy społecznej nie powinno zabraknąć odpowiednich urządzeń oraz specjalnego wyposażenia. Sprzęt dla seniora nie tylko poprawia komfort życia pensjonariusza, ale również wspiera opiekunów i pielęgniarki w wykonywaniu codziennych czynności przy obsłudze podopiecznych. W jakie pomoce dla seniora faktycznie warto zainwestować? 

Sprzęt dla seniora – jak wybrać odpowiedni?

Na początek warto zwrócić uwagę, że w domach opieki przebywają osoby w różnym wieku. Są to zarówno ludzie schorowani, starsi, samotni, po poważniejszych urazach, jak i wymagający opieki przez całą dobę. Opieka seniora może więc dotyczyć osób cierpiących na choroby w różnym stadium, a także z rozmaitymi niepełnosprawnościami. 

Usługi opiekuńcze obejmują m.in. pomoc dla seniora w podstawowych aktywnościach życiowych, utrzymaniu higieny, pielęgnacji, czy zapewnienia kontaktu z otoczeniem. Zakres usług będzie uzależniony od stanu zdrowia pensjonariusza oraz jego ogólnej sprawności i samodzielności. 

Wszystko to sprawia, że sprzęt dla seniora powinien: 

Wózek i fotel rehabilitacyjny dla seniora

W tego typu placówkach muszą znaleźć się urządzenia wpływające na ogólną sprawność pensjonariuszy. Zaliczamy do nich głównie wózki inwalidzkie, balkoniki, chodziki (niskie i wysokie) oraz kule. W przypadku wózków warto zadbać o zakupienie wersji podstawowej i bardziej zaawansowanej np. dostosowanej do potrzeb osób z niedowładem.

Ciekawą opcją jest też fotel rehabilitacyjny dla seniora. Taki sprzęt stanowi doskonałą alternatywę dla osób, które muszą przebywać całymi dniami w łóżku lub mają problemy z kontrolą mięśni nóg, bądź procesem siadania czy wstawania.

Fotel jest wyposażony w specjalny, niezawodny mechanizm, który pozwala na pochylanie oparcia i unoszenie podnóżka w taki sposób, aby szybko przekształcił się w wygodną kozetkę. Posiada również specjalne profile oparcia i siedziska wymuszające prawidłową postawę, a także dostosowane, regulowane podłokietniki oraz niewielkie koła, które ułatwiają przemieszczanie siedzącej na fotelu osoby. Fotel rehabilitacyjny dla seniora ułatwia opiekę, przebieranie, karmienie i umożliwia sen bez konieczności przenoszenia pensjonariusza na łóżko. 

Laski, podpórki i chodziki rehabilitacyjne dla seniorów 

Inne istotne elementy wyposażenia domów opieki to laski rehabilitacyjne i chodziki rehabilitacyjne dla seniorów. Tak zwany „balkonik” zwiększa mobilność osoby starszej lub chorej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Przy zakupie chodzika warto zwrócić uwagę na jego wysokość, materiał wykonania, masę urządzenia i mobilność konstrukcji, gdyż dzielą się one na kroczące i sztywne. 

Z kolei laski rehabilitacyjne oraz kule przydają się przy trudnościach z chodzeniem połączonych z jednoczesną możliwością poruszania się o własnych siłach. Laski mogą mieć jedną nogę lub rozgałęziać się na końcu, zapewniając jeszcze większą stabilność.

Za to w celu wspomagania seniorów w najbardziej intymnych sytuacjach i ograniczania ich dyskomfortu, konieczny będzie zakup m.in. drążków, uchwytów, taboretów prysznicowych, krzeseł toaletowo-prysznicowych, oraz nakładek sedesowych. Niejednokrotnie przydaje się także podpórka rehabilitacyjna, przeznaczona dla osób ze schorzeniami narządu ruchu, problemami z pionizacją lub utrzymaniem równowagi w czasie chodzenia. 

Odpowiednie łóżko rehabilitacyjne dla seniora plus dodatki

Łóżko rehabilitacyjne dla seniora dostosowane do potrzeb pacjenta to pozycja obowiązkowa na liście sprzętów niezbędnych w domach opieki. Takie wyposażenie będzie zupełnym priorytetem w przypadku placówek, w których często przebywają osoby leżące. 

Łóżko rehabilitacyjne ułatwia wykonywanie codziennych czynności opiekunom oraz pielęgniarkom. Najczęściej zalecanym modelem jest typ szpitalny, mający 200 cm długości, 90 cm szerokości i 65 cm wysokości. Jeśli chcemy zmaksymalizować poziom bezpieczeństwa chorego, warto wybrać produkt z zagłówkiem regulowanym ręcznie lub automatycznie. 

Dodatkowe elementy, o które warto uzupełnić taki sprzęt to stolik na łóżko rehabilitacyjne (zapewniający m.in. miejsce do jedzenia) oraz drabinka rehabilitacyjna do łóżka, która oferuje ogromną pomoc w podnoszeniu się przez osoby starsze i o obniżonej sprawności fizycznej. Dzięki drabince pacjent może samodzielnie podnosić się z pozycji leżącej do siedzącej. 

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.   
OK