Fotel geriatryczny dla seniora – funkcjonalne siedzisko dla osoby starszej

Fotel rehabilitacyjny dla seniora określany również jako geriatryczny, to funkcjonalny i wygodny mebel, który umożliwia wypoczynek w pozycji półleżącej, a nawet ułatwia pionizację. Jak wybrać najlepszy model? Zapraszamy do lektury – dowiedzą się Państwo, w jaki sposób sprawić, by opieka nad osobami starszymi nie była tak obciążająca.

Fotel rehabilitacyjny dla seniora – czym różni się od zwykłego modelu?

Osoby starsze mające problem ze swobodnym poruszaniem się, zamiast zwykłego fotela powinny wybrać fotel geriatryczny, który można zobaczyć m.in. w sanatoriach i domach spokojnej pomocy. Łączy on w sobie cechy zwykłego fotela, oferując komfortowe siedzisko, oparcie, z możliwością łatwiejszej rehabilitacji i opieki. Jakie są podstawowe różnice? Wysoki fotel dla seniora ma podwyższone siedzisko, by łatwiej usiąść i wstać, a także oparcie, by wspierać na całej wysokości kręgosłup i głowę. Jest często wyposażony w podłokietniki, przynosząc ulgę dłoniom i przedramionom. 

Fotel geriatryczny jest doskonały do domowego użytku, gdyż dzięki opcji regulacji można go dostosować do swoich potrzeb. Nasz sklep medyczny dla seniorów i niepełnosprawnych oferuje szeroki asortyment produktów różniących się budową, funkcjami, materiałem wykonania i wyglądem – jak jednak wybrać najlepszy produkt?

Fotel geriatryczny na kółkach czy model tradycyjny 

Fotel, który ma wspomóc opiekę nad osobami starszymi, powinien być odpowiednio wyprofilowany. Seniorzy mający ograniczony zakres ruchów muszą mieć podwyższone siedzisko ułatwiające pionizację, a także wysokie podparcie dla głowy, o czym wcześniej wspominaliśmy. Ważne jest wypełnienie fotela – jednocześnie elastycznie, odpowiednio miękkie i trwałe. Pokrycie powinno być łatwe w utrzymaniu czystości, szczególnie u osób cierpiących z powodu nietrzymania moczu. Najczęstszym rozwiązaniem jest ekoskóra.

Fotel rehabilitacyjny dla seniora umożliwia zmianę pozycji poszczególnych elementów, dzięki czemu można odchylić np. oparcie dla łydek, by przyjąć wygodną pozycję do drzemki. Niektóre z foteli odchylają się nawet do przodu, ułatwiając pionizację. Regulacja łóżka odbywa się manualnie lub elektrycznie – w drugim przypadku senior może wykonać ją nawet samodzielnie.

Ciekawym rozwiązaniem są także fotele geriatryczne na kółkach, umożliwiające swobodne przenoszenie ich w dowolne miejsce. Niektóre z modeli mają także wyposażenie dodatkowe, takie jak stoliki mocowane do fotela ułatwiające wypicie herbaty, a także ruchome podnóżki.

Fotel geriatryczny – refundacja, ale nie przez NFZ

Dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego przez NFZ nie obejmuje niestety fotela dla seniorów – nie otrzymamy go również na fotel toaletowy, dlatego polecamy sprawdzenie bieżącej listy wyrobów i wysokości dopłat. Brak refundacji z ramienia NFZ nie oznacza jednak, że nie można ubiegać się o pomoc w innych instytucjach. Dofinansowanie mogą otrzymać osoby niepełnosprawne ze środków PFRON – może ono wynieść nawet do 95% wartości zakupu.

Jeśli jest Państwu potrzeby wygodny, solidny i funkcjonalny fotel geriatryczny, zapraszamy po szeroki wybór modeli do naszego sklepu.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.   
OK