Zapobieganie odleżynom 24 listopad 2014 Powrót do listy

Zapobieganie odleżynom.

Odleżyna jest owrzodzeniem martwiczym powstałym w wyniku długotrwałego ucisku tkanki. Na jej wystąpienie narażeni są szczególni chorzy unieruchomieni, leżący lub siedzący długo w jednej pozycji.

Medycyna wyróżnia aż 5 stopni zaawansowania odleżyn

I - zaczerwienienie blednące pod wpływem ucisku, co świadczy, że mikrokrążenie nie uległo jeszcze uszkodzeniu; towarzyszy mu swędzenie, pieczenie, ogólny dyskomfort chorego;
II - nie blednące zaczerwienienie; rumień nie znika, pomimo ucisku tego miejsca, co świadczy o uszkodzonym mikrokrążeniu, stanie zapalnym tkanek; towarzyszy ból, może pojawić się powierzchowny obrzęk, pęcherze, oznaki uszkodzenia naskórka;
III - uszkodzenie pełnej grubości skóry z tkanką podskórną; brzegi rany są dobrze ograniczone, wyraźny obrzęk, stan zapalny brzegów owrzodzenia; dno rany wypełnia czerwona ziarnina lub żółte masy rozpadających się tkanek;
Poziom IV i V to otwarte jątrzące się rany z wyraźną martwicą tkanek.

Zapobieganie

Ułożenie chorego należy zmieniać w odstępach dwugodzinnych, a nawet częściej, jeśli występuje zaczerwienie w okolicach narażonych na odleżynę.

Przy pielęgnacji osoby unieruchomionej bardzo pomocny jest materac przeciwodleżynowy. Zbudowany jest on z komór, przez które przepływa powietrze zmieniając w ten sposób ciśnienie w materacu. Zmiany te sprawiają, że leżenie na nim, jest jednocześnie lekkim masażem, który zmniejsza ból i nacisk przy długotrwałym leżeniu.
Materace te nie powodują braku konieczności zmiany pozycji ciała, ale zmniejszają ryzyko wystąpienia odleżyn oraz przyspieszają leczenia tych już istniejących.

U osób spędzających czas w łóżku, warto również stosować różnego rodzaju kliny, wałki i poduszki zapewniające poprawne ułożenie chorego, zapewniające wygodę i chroniące ciało przed uciskiem.

Wykonując codzienną pielęgnację, pamiętajmy o dokładnym osuszaniu skóry.

Skórę dobrze jest nawilżać, za pomocą oliwki, linomagu w płynie lub wazeliny kosmetycznej. Nie należy natomiast używać tzw. zasypek – pudrów, talku i mąki ziemniaczanej.
Bielizna osobista i pościelowa powinna być z naturalnych tkanin. Piżama nie powinna być zbyt ciasna, ale też zbyt luźna by nie tworzyły się fałdy uciskające tkankę. Należy zwracać uwagę czy chory nie leży na zmiętym prześcieradle.

Nie należy dopuszczać do długotrwałego działania kału i moczu na skórę osoby chorej.  Higiena jest szczególnie ważna w zapobieganiu odleżynom i stanom zapalnym skóry.
Dieta powinna zawierać witaminy i sole mineralne, a przede wszystkim białko, ponieważ niedobór wpływa na powstawanie odleżyn.
Unieruchomiony chory powinien zostać poddany rehabilitacji. Warto ćwiczyć z chorym w domu, zgodnie z zaleceniami lekarza i rehabilitanta.
Ważne!
W zapobieganiu odleżynom ważna jest dokładna i częsta obserwacja skóry w miejscach, gdzie powstają one najłatwiej. Jeśli nie jesteśmy pewni czy postępujemy poprawnie w zapobieganiu odleżynom lub gdy zauważamy niepokojące objawy należy skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką, jeśli chory jest objęty jej opieką.

Projekt: Usługi społeczne drogą do rozwoju mieszkańców Bydgoszczy

Leśny Dom Seniora

Kontakt

.ul. Glinki 146, 85-861 Bydgoszcz

.52 333 80 33

.tomasz@almach.pl