Upadki w domu 24 listopad 2014 Powrót do listy

Najczęstszym z wypadków w środowisku domowym jest upadek, będący przyczyną utraty sprawności, bardzo wielu osób starszych. Ryzyko upadku zwiększa się z wiekiem: na każde 100 osób przypada rocznie 47 upadków wśród ludzi w wieku 70-74 lata, ale dużo więcej wśród 80 - latków.  Aż 20 proc. tych upadków kończy się poważnym urazem, a śmiertelność w ciągu roku wskutek złamania w obrębie nasady bliższej kości udowej sięga w tej grupie 20-40 procent. Dla porównania: przynajmniej jeden raz w roku upada 33 proc. osób po 65 roku życia, mieszkających we własnych domach oraz 20 proc. osób hospitalizowanych. (dane za aut. Marek Żak, Medi 4/2003; DPS Forum 16.10.2003). Do większości tych wypadków dochodzi w trakcie codziennych, prostych czynności, takich jak wstawanie, siadanie lub pochylanie się.

Najczęstszymi przyczynami są: spadek ciśnienia krwi podczas zmiany pozycji, osłabienie mięśni nóg, zaburzenia równowagi, zaburzenia wzroku, zwyrodnienia kręgosłupa i zaburzenia neurologiczne. Według przeprowadzonych badań, na których statystyki powołujemy się, najwięcej wypadków zdarza się w godzinach nocnych, kiedy to osoby upadają idąc do łazienki oddać mocz.

Najczęstszym powikłaniem po upadku jest złamania w obrębie szyjki kości udowej. Ponad 50% osób chodzących przed złamaniem, wymaga całkowitej opieki i nie opuszcza swego łóżka przez kolejne miesiące. Samo złamanie nie jest dużym problemem medycznym, natomiast jego następstwem może być: zapalenie płuc, zakażenie układu moczowego, zaburzenia krążenia obwodowego, zakrzepica żyt głębokich, odleżyny. Wiele z tych powikłań może ostatecznie prowadzić do śmierci.

Kolejnym następstwem upadku jest tzw. Zespół poupadkowy i dotyczy on 20-25 proc. osób starszych, które się przewróciły. Osoby starsze odczuwają strach przed poruszaniem się i chodzeniem, a nierzadko wpadają w depresję. Pozostają w łóżku, a to doprowadza do zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, spowodowane ograniczeniem aktywności.

Bardzo ważne jest więc, by mieszkanie osoby starszej było przygotowane w taki sposób by, zminimalizować możliwość upadku i urazu.

Kilka porad na co należało by zwrócić uwagę:

 • Nie poleruj podłóg środkami, które mogą sprawić, że będą śliskie.
 • Usuń zbędne dywaniki, a te które pozostają, dobrze zabezpieczyć matą antypoślizgową.
 • Jeśli na drodze, którą chodzi chory znajdują się kable, usuń je bądź  zabezpiecz specjalnymi listwami.
 • Ustaw meble tak, by bez problemu można było przejść obok nich.
 • Jeśli chory ma problem ze wstawaniem i utrzymaniem równowagi zainstaluj poręcze przy łóżku, wannie, toalecie.
 • W kabinie prysznicowe/wannie umieść maty przeciwpoślizgowe.
 • Nie zostawiaj chorego samego podczas kąpieli.
 • Sprawdź cz strój dzienny lub piżama chorego, nie ma zbyt luźnych spodni, które mogą się plątać w takcie chodzenia lub wstawania.
 • Zwracaj uwagę na obuwie, w których chodzi chory, ważne by podeszwy nie były śliskie.
 • Pomieszczenia, w których przebywa chory powinny być odpowiednio oświetlone.
 • W późniejszych stadiach choroby.

Zadbaj o sprzęty, które ułatwią przemieszanie się chorego - uchwyty, chodziki itp.

Projekt: Usługi społeczne drogą do rozwoju mieszkańców Bydgoszczy

Leśny Dom Seniora

Kontakt

.ul. Glinki 146, 85-861 Bydgoszcz

.52 333 80 33

.tomasz@almach.pl